centrum martin
Zaměření
Od roku 2012 pomáháme lidem se zdravotním postižením v integraci do společnosti a zapojování do pracovního života. Naším logem je otevřená dlaň pro všechny, kteří mají zájem spolu s námi aktivně trávit svůj čas v přátelské pohodě nebo aktivně pracovat na zvýšení své pracovní uplatnitelnosti.
Způsob práce
Zkušené pracovnice a pracovníci v sociální rehabilitaci a sociálně terapeutických dílnách pracují s klientkami a klienty s mentálním postižením, kombinovaným postižením či chronickým duševním onemocněním individuálně či ve velmi malých skupinkách. Klademe důraz na osobní přístup a důkladné poznání individuálních potřeb.
Provázanost
Úzce spolupracujeme s řadou dalších organizací, především našimi partnerskými organizacemi Učiliště MARTIN, společnost A MANO a Pražírna Drahonice. Všechny subjekty propojuje intenzivní zájem o sociální oblast, sociální podnikání a zvyšování pracovní uplatnitelnosti osob na chráněném i otevřeném trhu práce.
Poslání organizace
Pomáháme prostřednictvím individuálních sociálních služeb a pracovních příležitostí lidem, jejichž nepříznivý zdravotní stav jim brání v začleňování do běžného života.
Vize organizace
Poskytovat individualizované, účinné a inovativní služby sociální rehabilitace, které skutečně pomohou našim klientům ve společenském začleňování. Provozovat zákaznicky úspěšné tréninkové kavárny, ve kterých naši klienti získají reálné pracovní dovednosti pro další uplatnění.
Cílová skupina klientů
Služba je poskytována osobám:
- ve věkovém rozmezí 16 – 64 let,
- s trvalým bydlištěm na území Hlavního města Prahy nebo Středočeského kraje, případně osobám, které se dlouhodobě zdržují na území Hlavního města Prahy nebo Středočeského kraje,
- a které jsou:
- osobami s chronickým duševním onemocněním – osoby s psychickými procesy, které se projevují v myšlení, prožívání a chování člověka, znesnadňující jim fungování ve společnosti, nebo
- osobami s mentálním postižením – osoby, u kterých díky mentálnímu postižení dochází k zaostávání vývoje rozumových schopností, k odlišnému vývoji některých psychických vlastností a k poruchám v adaptačním chování, nebo
- osobami s kombinovaným postižením – osoby s mentálním postižením, které trpí případným dalším typem postižením (tělesná postižení výrazně neomezující pohyb, duševní onemocnění, lehčí formy smyslových postižení).
Registrované služby
Sociální rehabilitace
Bezplatná ambulantní a terénní pomoc a podpora lidem v obtížné životní situaci způsobené jejich zdravotním postižením. Nabízené aktivity směřují k snadnějšímu začlenění do společnosti.
Registrována od: 20. 9. 2012
Sociálně terapeutické dílny
Zdokonalování pracovních návyků, získávání praxe a prohlubování pracovních dovedností pod vedením pracovnic a pracovníků organizace ve dvou tréninkových kavárnách.
Registrována od: 1. 6. 2013
Zásady při práci s klienty
Důstojnost – v rámci služby je zajištěno respektování důstojnosti, jakož i veškerých práv uživatelů služby.
Diskrétnost – v rámci služby je zajištěno dodržování mlčenlivosti o zjištěných skutečnostech o uživatelích služby.
Respektování individuálních potřeb – jednotlivé aktivity služby jsou přizpůsobovány potřebám jejích uživatelů.
Komplexnost – k problémům uživatelů je v rámci služby přistupováno komplexně.
Včasnost – v rámci služby je zajištěno podle možností organizace včasné uspokojení potřeb uživatelů služby v co nejkratším možném čase.
Rovnost a nestrannost – v rámci služby je zachováván rovný a nestranný přístup bez jakékoliv diskriminace ke všem jejím uživatelům.
Partnerství – uživatel je rovnocenným partnerem organizace.
Bezplatnost – služba je poskytována bezplatně.
Historie
Centrum MARTIN o.p.s vzniklo v roce 2012 jako navazující organizace pro absolventy Odborného učiliště pro žáky s více vadami.
Doplňkové údaje
Podpora a partnerství
Sociální služby Sociální rehabilitace a Sociálně terapeutické dílny, které poskytuje Centrum MARTIN o.p.s., svými příspěvky finančně podporují naši níže uvedení partneři, kterým tímto mnohokrát děkujeme.
MPSV
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR každoročně naši činnost významně podporuje formou dotace ze státního rozpočtu.
Hlavní město Praha
Hlavní město Praha každoročně naši činnost významně podporuje formou grantu z městského rozpočtu.
Středočeský kraj
Středočeský kraj každoročně naši činnost podporuje formou grantu.
Městská část Praha 3
MČ Praha 3 každoročně naši činnost podporuje formou grantu a též velmi vstřícným přístupem k pronájmu prostorů pro přímou práci s klienty.
Městská část Praha 8
MČ Praha 8 každoročně naši činnost podporuje formou grantu.
Městská část Praha 10
MČ Praha 10 každoročně naši činnost podporuje formou grantu.
Dotykačka ČR s.r.o.
Díky podpoře společnosti Dotykačka provozujeme v obou tréninkových kavárnách zcela zdarma, bez ročního poplatku.
Návazné a spolupracující organizace
Učiliště Martin
Učiliště Martin je pražským soukromým středním odborným učilištěm bez školného pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Studium ve třech oborech – Keramická výroba, Textilní a oděvní výroba a Zahradnické práce – zaměřujeme na dobré ovládnutí základních řemeslných dovedností s vědomím zdravotních omezení našich žáků.
Pražírna Drahonice
Pražírna Drahonice je obchodní značkou společnosti A MANO s.r.o. Do všech činností společnosti, sítě provozoven a navazujících partnerských organizací se promítá silný sociální rozměr a současně ekonomicky dlouhodobě udržitelné podnikání.
Sociální podnikání
Sociální podnikání
Do všech činností společnosti, sítě provozoven a navazujících partnerských organizací se promítá silný sociální rozměr a současně ekonomicky dlouhodobě udržitelné sociální podnikání:
Společensky prospěšný cíl: v zakladatelských dokumentech ukotvujeme cíl zaměstnávat a sociálně začleňovat osoby se zdravotním postižením na trh práce.
Sociální princip: zaměstnáváme více než 40 % zaměstnanců se zdravotním postižením, podporujeme je dle jich specifických potřeb a zapojujeme do rozhodování o směřování podniku.
Environmentální princip: při nákupu surovin a výrobě uplatňujeme zásady environmentálně šetrného podnikání, samozřejmostí je maximálně šetrný provoz a minimalizace odpadu.
Ekonomický princip: tržby ze sociálního podnikání tvoří více než polovinu výnosů společnosti, definujeme si, že minimálně 51 % ze zisku reinvestujeme do rozvoje společnosti.
Místní prospěch: uspokojujeme přednostně poptávku a potřeby místní komunity, využíváme místní zdroje, zaměstnaci jsou přednostně z místních lokalit, aktivně spolupracujeme s místní samosprávou, jsme členy místních akčních skupin a dlouhodobě podporujeme místní rozvoj.
Náhradní plnění
Poskytujeme náhradní plnění společnostem, pro které není možné zaměstnat zákonem stanovený podíl zaměstnanců se zdravotním znevýhodněním, a to odběrem našich výrobků a služeb, které lze do výpočtu podílu zahrnout.
Máte-li o náhradní plnění zájem, kontaktujte nás prosím na tel. +420 776 611 242 či e-mailu prokop@centrummartin.cz.
Realizované projekty
Transformace systému péče o Pražany (2022-2023)
Název projektu: Transformace systému péče o Pražany, kteří potřebují intenzivní podporu a byli umisťováni do zařízení mimo HMP, včetně posílení kapacit péče v hl. m. Praze
Cílem projektu je vytvářet dostatečné kapacity péče a podpory pro Pražany, zlepšovat koordinaci péče a podpory a směřovat k ukončení praxe umisťování Pražanů mimo Hlavní město Prahu.
Projekt je realizován na základě finanční podpory ESF prostřednictvím OPZ, Hlavního města Prahy a státního rozpočtu ČR.
Projekt byl realizován v období červenec 2022 až červen 2023.
Projekt si za cíl klade:
1. rozšířit kapacitu a zvýšit flexibilitu služeb komunitního charakteru, zejména terénního nebo ambulantní formy v krajské síti sociálních služeb;
2. podpořit spolupráci mezi registrovanými sociálními službami, obecní sociální prací, zdravotními službami a službami úřadů při zajištění všestranné a dostupné podpory konkrétním lidem, zejména pomocí case managementu;
3. modernizovat péči o uživatele vybraných pobytových sociálních služeb v lokalitách mimo hlavní město a umožnit těm uživatelům, kteří o to projeví zájem, návrat do Prahy a využití místních služeb.
IROP – Elektromobilita (2022)
Nový elektromobil pro potřeby sociální služby Sociálně terapeutické dílny.
Centrum MARTIN o.p.s. v roce 2022 získalo důležitou podporu ze strany Evropské unie prostřednictvím IROP v rámci projektu ,,E-mobilita pro sociální služby Centra MARTIN“
Díky této podpoře nyní sociální služba disponuje vozem, který usnadňuje provozování obou tréninkových kaváren a zvyšuje dostupnost služby pro další klienty.
Projekt je realizován na základě finanční podpory IROP.
Cílem projektu je, skrze pořízení nového automobilu, zvýšit kapacitu poskytované služby, zvýšit dostupnost služby i pro další klienty se specifickým zdravotním postižením, snížit energetickou i finanční náročnost poskytované služby, a též snížit negativní dopady pandemie COVID omezením závislosti poskytovaných služeb na využití Městské hromadné dopravy. Konkrétně:
- Zvýšení kapacity služby – realizací projektu bude možné, díky významné úspoře času stráveného sociálními pracovníky při přejezdech v MHD mezi středisky organizace navýšit kapacitu klientů služby o 2, při udržení stejného počtu zaměstnanců a tím i rozpočtu služby
- Zvýšení kapacity bude možné i díky úspoře nákladů, které aktuálně plynou z použití benzinového automobilu a jeho nahrazení čistě elektrickým automobilem. Jednak z důvodu levnějšího provozu elektromobilu, ale zejména díky úspoře nákladů za poplatky za parkování v tzv. modrých zónách, které jsou v MČ Praha 3 a Praha 8 (kde jsou umístěny střediska předmětné sociální služby) i v dalších částech Prahy při „vyzvedávání“ klientů doma; a umožnění parkování i na vyhrazených místech. Aktuálně kvůli praktické nemožnosti delší dobu parkovat poblíž našich provozoven, byla výrazně omezena možnost využít pro dopravu stávající služební automobil a sociální pracovníci byli nuceni dopravovat se s klienty zejména MHD.
- Zvýšení dostupnosti sociální služby bude zajištěno také díky možnosti zapojit do poskytovaných aktivit služby i klienty, kterým např. sociální fobie, autizmus či specifické tělesné postižení znesnadňovalo cestovat v MHD.
- Zvýšení dostupnosti služby bude realizováno i díky možnosti individuálního cestování s klienty během případné další pandemie COVID, kdy cestování v MHD je epidemiologicky významně rizikové. Poskytování služby v době pandemie tak nebude muset být z tohoto důvodu omezováno. Vzhledem k tomu, že cílová skupina osob s mentálním a kombinovaným postižením patří mezi zvláště ohrožené skupiny osob při pandemii COVID, je zajištění co největší dostupnosti poskytování této sociální služby i v době případné pandemie zcela nezbytné.
- Ke zvýšení dostupnosti služby dojde i výměnou starého automobilu (11 let / 250000km) za nový, čímž odpadnou časté a nepředpokládané opravy v autoservisu – tedy řada dnů, kdy není automobil k dispozici pro poskytování služby
- Náhradou stávajícího benzinového automobilu za elektromobil dojde ke snížení spotřeby energií, snížení nákladů na provoz sociální služby a snížení množství vyprodukovaného CO2.
Nadace ČEZ – Pomáhej pohybem (2020)
Nové vybavení tréninkových kaváren z podpory Nadace ČEZ.
Centrum MARTIN o.p.s. v roce 2020 získalo důležitou podporu ze strany Nadace ČEZ díky projektu ,,Pomáhej pohybem“. Díky této podpoře mohlo být do obou našich tréninkových kaváren pořízeno nové vybavení (spotřebiče a nábytek).
Projekt je realizován na základě finanční podpory Nadace ČEZ.
Tréninkové kavárny Café MARTIN, nacházející se v Karlíně a Žižkově, provozujeme v rámci neziskové organizace Centrum MARTIN o.p.s. Cílem je zlepšení kvality života osob s mentálním, duševním a kombinovaným postižením a jejich začlenění do běžného života. Kavárny provozujeme od roku 2014 a za tuto dobu jsme podpořili více než 150 osob. Klienti získávají nové zkušenosti, pracovní návyky a učí se novým dovednostem. Kvůli koronaviru jsme byli nuceni kavárny na několik týdnů uzavřít. Tato situace nám zkomplikovala plánovanou výměnu vnitřního vybavení, které je nyní na hraně své použitelnosti. Díky tomu máme konkurenční nevýhodu oproti ostatním kavárnám v okolí. Pokud je pro zákazníka prostředí příjemné, je představa pochutnat si na kvalitní, čerstvě upražené kávě s domácím koláčem, ještě lákavější. Plná kavárna zákazníků znamená pro naše klienty více dalších zkušeností a dovedností. Pro pořízení moderního vybavení nám však scházejí finance, proto bychom výtěžek rádi použili k tomuto účelu.
Komunitní zahrádka (2018-2019)
Komunitní pěstování pro lidi se zdravotním postižením.
Centrum MARTIN o.p.s. od roku 2018 realizuje projekt komunitního pěstování, který je realizován při terapeutické kavárně Café MARTIN, kterou naše organizace provozuje. Ke kavárně přiléhá vydlážděná plocha o rozměrech 6×10 metrů. Ta je také využívána jako zahrádka se stolky pro návštěvníky kavárny. Tento prostor však nebyl nijak ozeleněn a nepůsobil tak příliš přívětivým dojmem. Instalace zeleně v přenosných nádobách se v tomto prostoru tedy přímo nabízela.
Projekt je realizován na základě finanční podpory Hlavního města Prahy.
Projekt byl realizován v období let 2018 a 2019.
Cílová skupina – lidé se zdravotním, především mentálním postižením – tohoto projektu je málokdy brána v potaz při úvahách o ekologické výchově. Nicméně tato skupina tvoří nedílnou součást naší společnosti. Určitá zdrženlivost realizátorů nejen ekologické výchovy může být způsobena velmi komplikovanou vzdělavatelností těchto osob. Téměř všichni potřebují velmi trpělivý individuální přístup. Je skutečně nezbytné pracovat s každým klientem samostatně dle jeho schopností a dovedností. Jelikož s edukací těchto osob má Centrum MARTIN dlouholeté zkušenosti a vzdělávání, resp. zvyšování schopností těchto osob je jedním z cílů organizace, rozhodli jsme se pro realizaci tohoto projektu. Projekt v sobě slučuje dvě roviny. Jednou je vlastní ozelenění veřejného prostoru (zahrádky kavárny) a zpříjemnění sídlištního prostředí na Žižkově, druhou potom vzdělávání lidí s mentálním postižením v oblasti životního prostředí. V prostoru zahrádky kavárny jsme instalovali 6 truhlíků (vyvýšených záhonů), do kterých jsme vysázeli bylinky a keříky drobného ovoce. Strohý prostor zahrádky tak je nyní příjemně ozeleněn a tvoří příjemné prostředí pro klienty/pracovníky Centra MARTIN i návštěvníky kavárny. Veškeré vysazené rostliny jsou zároveň opatřeny popisky. Budou tak plnit i určitou edukační funkci pro návštěvníky kavárny.
Klienti Centra MARTIN se o tyto záhony starají a budou starat po celou dobu trvání projektu (hlavně během vegetační sezóny). Naučí se tak praktickou činností porozumět základním vztahům v přírodě (hospodaření rostlin se zdroji, nutná ohleduplnost k rostlinám, potažmo celkově životnímu prostředí atp.) Tato jejich činnost se neobejde bez přímé asistence pracovníků Centra MARTIN i odborného lektora. Krom vlastního vedení a učení se péče o záhony bude v rámci praktické edukace probíhat i předávání základních informací o fungování přírody, její ochraně a šetrném přístupu k životnímu prostředí. Výpěstky ze záhonů (bylinky, drobné ovoce) pak jsou našimi klienty zpracovány přímo v přiléhajícím kavárenském provozu (ovocné limonády, ozdoba zákusků, pečené čaje, marmelády apod.). I z hlediska edukačního tak dojde k praktické ukázce fungování hospodaření (zemědělství) v té nejjednodušší podobě. Klienti tak mají možnost na vlastní kůži a za přispění vlastnoruční práce poznat proces pěstování plodin. Zažít si tak složitost a křehkost ekosystému, byť tak jednoduchého a okleštěného, jakým je záhon, uvědomit si složitý a dlouhý proces, který předchází našemu využívání rostlinných potravinových zdrojů a tak si uvědomit i jeho zranitelnost a v neposlední řadě je naučí vážit si dostupných potravin nejen z finančního pohledu, což přispěje k jejich šetrnějšímu užívání a omezení plýtvání.
Profesionalizace organizace Centrum MARTIN o.p.s. (2016-2018)
Centrum MARTIN o.p.s. realizuje projekt s cílem stanovit a propojit poslání a strategické plánování s operativním řízením organizace Centrum MARTIN o.p.s., stabilizovat financování, zvýšit spokojenost a motivaci zaměstnanců, zefektivnit provoz a vytvořit lepší podmínky a služby pro klienty. Pro dosažení stanovených cílů rámci projektu vznikne řada strategických a řídících dokumentů, které zefektivní a zformalizují jednotlivé procesy organizace a bude realizována řada školení a prezentací dobré praxe pro zaměstnance žadatele.
Projekt je realizován na základě finanční podpory ESF prostřednictvím OPZ a státního rozpočtu ČR.
Projekt byl realizován v období září 2016 až srpen 2018.
Realizací projektu chceme zabezpečit pro klienty organizace kvalitní, stále se rozvíjející služby, které budou dostupné pro co největší počet zájemců. Takové služby ale může poskytovat jen společnost, která má odborné a profesionální vedení, fungující systém vzdělávání a dokáže pracovat se svými zaměstnanci. Zároveň to musí být organizace ekonomicky zajištěná a dlouhodobě stabilní. Cílem projektu je tedy vytvořit ucelený, proaktivní systém řízení organizace, vzdělávání zaměstnanců v odborných i manažerských dovednostech, zprofesionalizovat a zefektivnit fundraisingové aktivity a optimalizovat činnost organizace. Díky tomu dosáhnout stabilní organizace poskytující maximální nabídku i úroveň služeb.
Splnění daných cílů se projeví:
1) Zkvalitňováním a rozšiřováním nabídky služeb s cílem efektivní a profesionální práce s klienty
2) Stabilizací organizace, zvýšením její transparentnosti vůči dárcům i společnosti obecně
Díky podpoře chceme být organizací, která neustále rozvíjí a zdokonaluje své služby pro klienty v oblastech své působnosti:
1) v rámci sociální inkluze pro osoby se zdravotním postižením, především pro soby s mentálním postižením – rozvojem sociální rehabilitace, sociálně-terapeutických dílen, tréninkového zaměstnávání a vytváření nových tréninkových pracovišť;
2) v oblasti rovných příležitostí rozvíjí své aktivity zaměřené na ženy, kdy organizace dále rozvíjí program pro rozvoj vlastních podnikatelských aktivit a poradenství a přidává služby nové;
3) v oblasti sociálního podnikání vytváří dodatečné zdroje pro hlavní činnost organizace a vytváří nová pracovní místa pro osoby se zdravotním postižením;
4) v oblasti volnočasových aktivit rozšiřuje nabídku a snižuje podíl nákladů hrazených účastníky
Projekt Mobilita mládeže (2016-2017)
ZKUŠENOSTI V ZAHRANIČÍ PRO MLÁDEŽ S MENTÁLNÍM NEBO KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM
Centrum MARTIN o.p.s. zahajuje projekt mezinárodní mobility pro nezaměstnané mladé lidi ve věku od 15 do 30 let s lehkým či středně těžkým mentálním, případně kombinovaným postižením v oblasti motorické nebo smyslové, resp. i s jinými zdravotními obtížemi, kteří přistupují aktivně ke svému životu, mají zájem se dále vzdělávat, zúčastnit se zahraniční pracovní stáže v Německu a posílit tak následně svoji šanci uspět na trhu práce.
Projekt je realizován na základě finanční podpory ESF prostřednictvím OPZ a státního rozpočtu ČR.
Projekt bude realizován ve třech po sobě následujících devítiměsíčních cyklech s termíny zahájení 06/2016, 01/2017 a 08/2017 a skládá se z následujících aktivit:
Bilanční diagnostika: v rozsahu 13 hodin pro každého klienta, formou skupinovou i individuálního rozhovoru, s cílem analyzovat klientův kognitivní i osobnostní potenciál a doporučit mu vhodné vzdělávací aktivity, realizované poté dle individuálního rozvojového plánu, i následné zařazení na konkrétní pracovní místo v rámci zahraniční stáže.
Vzdělávací aktivity: v celkovém rozsahu 124 hodin, vždy ale maximálně 4 výukové hodiny za 1 den, formou skupinových kurzů v plně vybavené multimediální učebně i v příjemném prostředí naší žižkovské kavárny, pod vedením zkušených lektorů, kteří budou účastníkům prezentovat interaktivní, zážitkovou a maximálně prakticky zaměřenou formou tato témata:
- Komunikační a jiné měkké dovednosti
- Informační a komunikační technologie
- Dobrá praxe v zaměstnávání OZP
- Motivace
- Pracovněprávní problematika zaměstnání a vztahy na pracovišti
- Finanční gramotnost
- Trénink paměti
Zahraniční stáž: předchází jí příprava v ČR zaměřená na výuku němčiny (40 hod.), multikulturní trénink (12 hod.) a odbornou profesní průpravu (30 hod.). Vlastní stáž probíhá v německém městě Wernigerode po dobu 4 týdnů (28 dní) a klienti si během ní nejen zdokonalí své znalosti NJ a získají pracovní praxi v oborech hotelnictví, gastronomie, skladové hospodářství, výroba aj., ale budou pro ně připraveny i zajímavé volnočasové a víkendové aktivity, doprava, ubytování i stravování je samozřejmě zajištěno, stejně jako podpora česko-německého realizačního týmu po celou dobu trvání stáže.
Aktivní vyhledávaní pracovních příležitostí: v návaznosti na získané znalosti i pracovní zkušenosti budou účastníci po návratu ze stáže individuálně podporováni při vyhledávaní konkrétních pracovních míst s cílem nalézt vhodné profesní uplatnění pro minimálně 35% z nich.
A to vše ZDARMA včetně občerstvení.
V příjemném prostředí s individuálním, klientsky orientovaným přístupem.
Ukončeno certifikátem o úspěšném absolvování projektových aktivit.
Podnikavé ženy v Praze (2015)
Smyslem projektu, který navazuje na žadatelem úspěšně realizovaný projekt v Jihočeském kraji, je zvýšit šance na pracovní uplatnění a rozšířit pracovní příležitosti pro osoby ohrožené na trhu práce pomocí realizace komplexního programu, který se zaměřuje na podporu vzniku a rozvoje samostatně výdělečné činnosti. Cílovou skupinu projektu (CS) tvoří rodiče na rodičovské/mateřské dovolené nebo vracející se po rodičovské/mateřské dovolené zpět do práce, případně osoby vracející se po péči o závislého člena rodiny na trh práce, přičemž projekt se zaměřuje zejména na pomoc ženám
Žadatel vychází z toho, že samostatná výdělečná činnost je jednou z velmi vhodných forem řešení nezaměstnanosti CS vzhledem k značné flexibilitě a možné individualizaci místa, času i rozsahu práce, což je pro osoby z CS nezbytné. Specifickými cíli projektu jsou: zvyšování informační gramotnosti ohledně podnikání, podpora zahájení a rozvoje samostatně výdělečné činnosti, účinné snižování limitů brzdících rozvoj schopností a dovedností a hledání alternativních způsobů uplatnění žen ohrožených na trhu práce. Těchto cílů bude dosahováno prostřednictvím odborně zpracované bilanční diagnostiky, vzdělávání v oblasti podnikání, mentoringu ze strany odborníka z praxe, pomoci se zpracováním podnikatelského záměru. Účastníci projektu se budou moci zúčastnit workshopů a budou jim předvedeny příklady dobré praxe. Projekt bude rozdělen do dvou stejných cyklů. Aktivity projektu jsou určeny pro celkem 20 osob z CS, kterým bude dle jejich potřeby poskytována individuální podpora po celou dobu zapojení do projektu.
Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím OP PA a rozpočtu hl. m. Prahy.
Číslo projektu CZ.2.17/2.1.00/37096.
Centrum MARTIN v Jihočeském kraji (2015)
Posílení pracovní integrace osob s mentálním a kombinovaným postižením v Jihočeském kraji
Realizace projektu má za cíl v Jihočeském kraji snížit stupeň hrozby sociálního vyloučení z trhu práce u cílové skupiny, kterou tvoří uchazeči o zaměstnání z řad osob s mentálním a kombinovaným postižením. Projekt probíhá ve 2 obdobných cyklech. V rámci projektu účastník absolvuje pracovně – bilanční diagnostiku, na jejímž základě jsou analyzovány jeho schopnosti a pracovní potenciál. Z jejích výsledků vychází výběr vzdělávacích aktivit či rekvalifikace, případně umístění na pracovní místo. S ohledem na individuální potřeby účastníků vznikl v rámci propojených aktivit projekt ucelený systém vzdělávání zaměřený na rozvoj komunikačních a sociálních dovedností, který doplňuje motivační kurz a možnost absolvování akreditovaného rekvalifikačního programu.
Na základě úspěšného splnění podmínek bude mít 14 absolventů šanci získat zaměstnání na pracovní smlouvu v obchodě s dárkovými předměty ve Strakonicích nebo v obchodě s kavárnou v Písku. Ostatním absolventům bude zprostředkováno prostřednictvím agentury práce zaměstnání u spolupracujících subjektů (pražírna kávy s prodejnou, obecní úřad). Po celou dobu fungování projektu bude účastníkům poskytována individuální podpora a také pomoc při vyhledávání pracovního uplatnění.
Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR.
Číslo projektu CZ.1.04/3.3.05/D6.00091
Vzdělávání a tréninkové zaměstnání pro osoby s mentálním nebo kombinovaným postižením II (2014)
Vzdělávání a tréninkové zaměstnání pro osoby s mentálním nebo kombinovaným postižením II
Tento projekt si klade za cíl zvýšit šanci na pracovní uplatnění lidem s mentálním nebo kombinovaným postižením v hlavním městě Praha a to především prohlubováním jejich kvalifikace a získáním relevantních pracovních zkušeností prostřednictvím tréninkového zaměstnání. Projekt proběhne ve 2 stejných cyklech, přičemž první začal v prosinci 2014.
Účastníci nejprve absolvovali bilanční diagnostiku, na jejímž základě jsou analyzovány jejich schopnosti a pracovní potenciál. Z výsledků diagnostiky vychází výběr vzdělávacích aktivit a umístění na konkrétní pracovní místo v jedné z fungujících tréninkových kaváren v Praze. S každým účastníkem je sjednán pracovní poměr na poloviční úvazek po dobu 5 měsíců. S ohledem na individuální potřeby účastníků vznikl v rámci propojených aktivit projektu ucelený systém vzdělávání zaměřený na rozvoj komunikačních a sociálních dovedností, který je doplněn o motivační kurz a možnost účasti v job klubu. Po celou dobu projektu je každému poskytována individuální podpora a pomoc při vyhledávání návazného pracovního uplatnění. Aktivity projektu navazují na předchozí úspěšně realizovaný projekt podpořený v rámci 5. výzvy OPPA.
Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím OP PA a rozpočtu hl. m. Prahy.
Číslo projektu CZ.2.17/2.1.00/37095.
Projekt "Podnikavé ženy" (2013)
Shrnutí projektu v reportáži o Podnikavých ženách aneb alternativní řešení nezaměstnanosti žen v Jihočeském kraji https://www.youtube.com/watch?v=hfDJBHKUKic
Centrum MARTIN o.p.s pro Vás připravilo projekt CZ.1.04/3.4.04/88.00265 s názvem : Podnikavé ženy, aneb alternativní způsob řešení nezaměstnanosti žen v Jihočeskémkraji, který je financován z ESF prostřednictvím OPLZZ a státního rozpočtu ČR.
Tento projekt je přímo zaměřen na podporu rovných příležitostí žen a mužů, neboť péče o závislé členy rodiny ve většině nám známých případů leží právě na ženách.
Ženy jsou tak více diskriminovány na trhu práce a zahájení podnikání je pro ně často jedinou možností, jak získat příjem ze své práce.
Inovativní aktivitou projektu je vytvoření místa odbytu pro služby a výrobky klientek projektu – tedy obchodu, ve kterém budou klientky získávat první zkušenosti a dovednosti pro distribuci svých produktů a služeb. Klientky zde budou rozvíjet teoretické znalosti získané během vzdělávacích aktivit a dále získávat cenné praktické zkušenosti a návyky důležité pro úspěšný rozvoj podnikatelské činnosti.
V rámci projektu budou zajištěny 4 vzdělávací kurzy.
Kurz – Základy podnikání a dobrovolný základní PC kurz
- naučíme Vás základy podnikání
- obsluha PC pro klientky, které dostatečně neovládají práci na PC nebo mají zájem o zdokonalení se
- poradíme Vám, jaké jsou Vaše osobní předpoklady pro úspěch v podnikání, pomůžeme Vám sestavit si reálný podnikatelský plán
- zprostředkujeme Vám inspiraci a rady zkušených podnikatelek
- budeme propagovat Vaše výrobky a služby
- v průběhu kurzu bude zajištěno hlídání dětí a závislých členů rodiny
- úspěšná účastnice získá osvědčení o absolvování kurzu
Projekt "Kavárna Karlín" (2013)
Projekt CZ.2.17/2.1.00/35148 Vzdělání a tréninkové zaměstnání pro osoby s mentálním nebo kombinovaným postižením je financován z prostředků ESF prostřednictvím OPPA.
V březnu roku 2013 jsme zahájili sérii kurzů Vzdělání a tréninkové zaměstnání pro osoby mentálním a kombinovaným (mentální v kombinaci s tělesným nebo smyslovým) postižením, které se primárně zaměřují na zvýšení schopnosti uplatnění se na chráněném a otevřeném trhu práce. Vzdělávací a motivační program bude probíhat ve čtyřech na sebe navazujících cyklech započínajících v březnu a srpnu 2013 a lednu a červnu 2014.
Kurz je poskytován zájemcům zcela bezplatně a po jeho absolvování bude účastníkům vystaven certifikát. Momentálně jsme na začátku prvního cyklu a kapacita je naplněna. Zanedlouho se však rozběhne nábor nových zájemců a příležitost pro získávání zkušeností v oblasti kavárenství dostane dalších 10 uchazečů.
Na počátku každého cyklu absolvovali všichni účastníci kurzu Pracovní a bilanční diagnostiku, na jejímž základě je realizována podrobná analýza individuálních vzdělávacích schopností a pracovní potenciál každého z nich. První měsíc kurzu si klienti osvojují teoretické i praktické znalosti obchodu, kdy jednou týdně dochází na praxi do prodejny v budově OU pro žáky s více vadami v Chelčického ulici na Praze 3. Současně pak navštěvují jednou týdně keramickou dílnu A Mano, která se nachází nedaleko učiliště. Dvakrát do týdne probíhají skupinové aktivity, které zahrnují dva kurzy – Počítačový a Komunikační dovednosti. Součástí programu jsou i individuální sezení, během kterých je s klienty řešena konkrétní pomoc při vyhledávání volných pracovních míst. Od května pak bude probíhat praxe na tréninkové kavárně, kdy budou z uchazečů vybráni kandidáti na placené pracovní místo (na 0,5 úvazku po dobu 5 měsíců). Nabudou tak nejen zkušeností z kavárenského prostředí, ale dostanou tím i možnost si během kurzu přivydělat.
Aktuálně byl zahájen poslední cyklus projektu, který je plně obsazen. Případní další zájemci však mohou kontaktovat naši organizaci i nadále, jelikož provoz tréninkového pracoviště bude probíhat i nadále v rámci poskytovaných sociálních služeb.
Kurzy jsou poskytovány zcela zdarma!
Projekt "Kavárna Palmovka" (2013)
Centrum MARTIN o.p.s při OU pro žáky s více vadami aktuálně nabízí sérii kurzů zaměřenou na nezaměstnané osoby s mentálním a kombinovaným (mentální v kombinaci s tělesným nebo smyslovým) postižením. V rámci propojených aktivit projektu zajišťujeme ucelený systém vzdělávání s ohledem na různorodé potřeby klientů projektu. Výuka probíhá v nově vytvořené multimediální učebně v budově Odborného učiliště v Chelčického ulici v Praze 3. odborná praxe probíhá v kavárně „Café MARTIN“ na adrese Na hrázi 5, Praha 8.
Projekt CZ.1.04/2.1.01/74.00086 „Zvyšování kompetencí a praxe na trhu práce pro lidi s mentálním postižením“ je financován z prostředků ESF prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR.
- Každý účastník programu absolvuje řadu skupinových i individuálních lekcí zaměřenou na zvýšení uplatnitelnosti na trhu práce a získání všeobecných znalostí v tomto oboru
- Každý účastník absolvuje odbornou praxi v tréninkovém kavárně, kde získá jak všeobecné zkušenosti uplatnitelné v různých oborech zaměstnání, tak i konkrétně zaměřené dovednosti plynoucí z kavárenského provozu
- Každý účastník bude mít k dispozici asistenta, který jej doprovodí na pracovní pohovor nebo mu pomůže při komunikaci s úřady, případně s činnostmi na jednotlivých aktivitách projektu.
- Vybraným absolventům vzdělávacího programu bude nabídnuto trvalé pracovní uplatnění.
- Veškeré poskytované aktivity jsou pro účastníky zdarma!
- V případě potřeby můžeme účastníkům zajistit dopravu na jednotlivé lekce.
- Pro účastníky je zajištěno stravování.
- Časová dotace vzdělávacího kurzu činí více než 200 hodin, o absolvování bude vystaven certifikát.
OPPA - školení zaměstnanců (2013)
Centrum Martin o. p. s. při OU pro žáky s více vadami v srpnu 2013 zahájilo cyklus vzdělávacích kurzů zaměřený na zaměstnance organizace. Projekt nese název „Rozvoj a stabilizace Občanského sdružení MARTIN při OU pro žáky s více vadami vzděláváním zaměstnanců“ a je evidován pod číslem CZ.2.17/2.1.00/36285.
Hlavním cílem podporovaného projektu je umožnit a cíleně zprostředkovat co nejkomplexnější vzdělávání, které má pomoci rozvoji Centra Martin o.p.s.. Vzdělání se netýká se pouze OPZ zaměstnanců, kteří si prostřednictvím kurzů zvyšují svou kvalifikaci a zvyšují tím tak náslenou možnost uplatnění na volném trhu práce, ale týká se i přímých sociálních pracovníků, kteří se díky těmto vzdělávacím kurzům mohou dále rozvíjet nejen v pedagogickém diskurzu. V neposlední řadě má pomoci organizaci i proškolení managementu, školící témata budou taktéž volena s ohledem na individuální potřeby vedení, jejichž přesnému definování pomohlo provedené dotazníkové šetření. Sinou potřebu dotazovaní projevili například v problematice personálního vedení, asertivity nebo vnitřní komunikace. Vyhledávání vzdělávacích akcí předcházela co nejpodrobnější analýza potřeb jednotlivců všech pracovních pozic, ta pomohla lépe pochopit konkrétní potřeby a jasně určila směr plánu vzdělávání.
Další z podporovaných činností v rámci projektu je supervize organizace, jež má pomoci získat nový úhel pohledu na její strukturu a fungování. Supervize je vedena ve dvou větvích, které se obsahově liší, první větev je určena pouze pro vedoucí pracovníky a management a v druhé větvi se setkávají pracovníci přímé péče. Kvalitativní metody supervizora umožňují hlubšímu proniknutí do diskutovaných témat a občasná účast zástupců vedení organizace na setkáních pro přímé sociální pracovníky pak vede k rovnému dialogu mezi všemi stranami.
Neméně podstatnou činností projektu je Fundraising. Na nově vzniknuvší pozici se fundraiser snaží o posílení stávajícícch aktivit, dále se zabývá plánováním a budováním silnější základny pro lepší fungování a rozvoj činnosti do budoucna. Vyhledáváním vhodných příležitostí a zpracováváním potřebné dokumentace stal se fundraiser jedním z nejpodstatnějších členů vedení organizace.
Projekt "Obchod Žižkov" (2013)
Centrum MARTIN o.p.s při OU pro žáky s více vadami v březnu 2013 zdárně ukončilo poslední sérii kurzů zaměřenou na nezaměstnané osoby s mentálním a kombinovaným (mentální v kombinaci s tělesným nebo smyslovým) postižením. V rámci propojených aktivit projektu jsme nabízeli ucelený systém vzdělávání s ohledem na různorodé potřeby klientů projektu. Výuka probíhala v nově vytvořené multimediální učebně v budově Odborného učiliště v Chelčického ulici v Praze 3, odborná praxe probíhala v obchodě s dárkovým zbožím na zastávce tramvaje „Lipanská“ – ulice Táboritská 1, Praha 3. (Obě adresy jsou téže budova, pouze vchod z jiné ulice).
Projekt CZ.1.04/2.1.01/63.00008 „Diagnostika schopností, vzdělání pro lepší orientaci na trhu práce a možnost získání praxe pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením“ byl financován z prostředků ESF prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR.
Projekt "Abeceda rodinných financí" (2011)
Centrum MARTIN o.p.s se svým klientům snaží v rámci vzdělávacích aktivit poskytovat základní a nejpotřebnější informace týkající se finanční gramotnosti. Klienti s mentálním postižením často neumí hospodařit s penězi, neorientují se v základních finančních produktech a někdy i obtížně chápou jejich hodnotu.
Za tímto účelem se Centrum MARTIN o.p.s zapojilo do vzdělávacího projektu
Abeceda rodinných financí
Centrum MARTIN o.p.s v rámci tohoto projektu pořádá semináře zaměřené pro osoby s mentálním nebo s kombinovaným postižením. Aktivity projektu seznamují účastníky kurzů se základními principy hospodaření domácnosti od sestavení rodinného rozpočtu až po právní minimum pro každodenní život. Představuje běžně používané finanční produkty v širších souvislostech. Současně stručně a přehledně provádí právy i povinnostmi v pracovně právních vztazích. Všechna témata spojuje princip zodpovědného rozhodování.
Vzdělávání je pro účastníky kurzů zcela zdarma.
Aktuálně probíhají semináře od dubna do října roku 2011 a v několika skupinách jsou vzdělávání:
- žáci Odborného učiliště pro žáky s více vadami
- pedagogové Odborného učiliště pro žáky s více vadami
- zaměstnanci Chráněné dílny A MANO
- veřejnost
V rámci projektu jsou připraveny tyto tématické moduly:
- Rodinný rozpočet
- Zodpovědné zadlužování
- Finance v pracovně právním vztahu